7 Ocak 2009 Çarşamba

GÖZALTI TORBALARI VE MORLUKLARA KARŞI

Gün içi koşuşturmaca sonucu oluşan yorgunluk, düzensiz uyku, normalden fazla alkol ve kafein tüketimi gibi etmenlerin yan etkileri gözaltında şişkinlik ya da torbalanmalar olarak fiziksel görünüşümüze yansıyabilir. Bu da ayna karşısında olumsuz ve istenmeyen bir görüntüyle karşılaşmamıza neden olur.

Oldukça hassas olan göz çevresi ve gözaltlarına sadece bu bölgeye özel kozmetik ürünlerle bakım yapılmalı ya da aşağıdaki gibi doğal ve bitkisel çözümlerden yararlanılmalıdır.

[Bitkisel Tedavi]

Ihlamur, Papatya veya Lavanta Çayı Kompresi
Gözaltında oluşan sorunlarda ıhlamur-papatya-lavanta kompresi imdadımıza yetişir. 1 bardak suda haşlanan birkaç tutam ıhlamur, lavanta ya da papatya (tercihen üçünden herhangi birini kullanabilirsiniz) demlenir. Soğuduktan sonra bu çaya batırdığınız pamuğu göz kapağınız üzerinde 10-15 dk bekleterek kompres yapın.

Patates
Patatesin içeriğinde bulunan potasyum ve diğer vitaminler gözaltlarının canlanması açısından oldukça yararlı özelliklere sahiptir. Pratik bir çözüm olarak birer dilim patatesi gözaltlarınıza yerleştirip bekletebilirsiniz. Patatesin kabukları da aynı işlevi görecektir.

Ancak daha etkili bir çözüm ise patatesi rendeleyip gazlı bez gibi ince bir beze sararak bununla gözaltlarınıza 15 dakika kompres yapmanızdır. Bezden derinize işleyecek olan patatesin suyu gözaltı morluklarına çok iyi etki edecektir.

Tatlı Badem Yağı
Çok az miktarda badem yağı ile gözaltlarınıza parmak uçlarınızla hafifçe dokunarak masaj yapın. Masaj sonucu kan dolaşımı harekete geçeceği için göz çevreniz yeniden canlanacak ve morluklarda azalma meydana gelecektir.


Bu önerilerin haricinde gözaltı torbalarından kurtulmak için birkaç basit ama yararlı önerimiz var.

Gözaltı Torbalanmaları ve Morluklara Karşı Önlemler:

- Gözaltında oluşan halkaların temel sebeplerinden biri susuzluktur. Bu nedenle bol su içmeyi ve tuzlu yiyeceklerden, alkol, kafein ve şekerden uzak durmayı unutmayın.

- Sigaradan uzak durun.

- Eğer yataktan kalktığınızda sürekli gözaltı torbalarıyla karşı karşıya geliyorsanız yüzünüze bol soğuk su çarparsanız bu gözaltlarında toparlanma sağlayacaktır.

- Bir parça buzu gözaltınızda birkaç dakika tutun. Damarlar sıkışacak ve morluklar "geçici" de olsa kaybolacaktır.

- Günde en az 8 saat uyumaya çalışın.

- Nemin cildiniz için hayati önem taşıdığını unutmayın. İyi bir gözaltı kremini yatmadan önce kullanmanız tavsiye edilir.

Hiç yorum yok: